Пронајдени црни кутии од урнатиот авион, прогласен ден на жалост во Непал

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Непалските власти објавија дека се пронајдени црни кутии во авионот кој при слетувањето падна во провалија при што загинаа најмалку 68 лица.

Портпаролот на непалската управа за цивилно воздухопловство, Јаганат Нираула, изјави дека се пронајдени снимачот на податоци за летот, како и снимачот на глас од пилотската кабина.

Авионот АТР72 на авиокомпанијата Јети ерлајнс (Јети ерлајнс) вчера се урна во провалија при слетување на линијата од Катманду до Покара. Во летот имало 72 лица, досега се пронајдени телата на 68 лица, а непалските власти не задржуваат надеж дека меѓу четирите исчезнати лица има преживеани.

Нираула рече дека црните кутии ќе им бидат предадени на истражителите. Денеска во Непал е ден на жалост.

Спасувачите се уште трагаат по четири лица кои се уште се водат како исчезнати. Причината за несреќата се уште не е позната, а вчера времето во Непал беше мирно и немаше ветер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img