3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Прометот со храна и пијалаци е намален за 1,4 отсто

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прометот во трговија на мало со храна, пијалаци и тутун во јануари  е намален номинално за  1,4 отсто, а реално за 8,5 отсто,  покажуваат податоците на  Државниот завод за статистика.

Прометот, пак во групата трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво  во јануари годинава споредбено со истиот месец лани номинално е е зголемен за 12,8 отсто, а реално за 9,9 отсто. Во  трговија на мало, освен трговија со горива прометот номинално е згоемен за 5,7 отсто, а реално за 0,6 отсто.

Кај  прометот со автомобилски горива прометот номинално е зголемен за 61, 5 отсто, а реално за 25,6 отсто.

Фото: МИА

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img