20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Промени во телото кои ни се случуваат за само 24 часа

НАЈЧИТАНО

Бри Ленехан е ѕвездата на Инстаграм, која објавува фотографии од вистинското женско тело без прекривки и шарени лаги. Неодамна оваа инфлуенсерка (25) објави видео во кое покажува колку нејзиното тело се менува за 24 часа.

Според zadovoljna.rs, Бри во видеото покажала дека надуеноста е сосема нормална појава. Имено, желудникот може драстично да се промени за само еден ден, а се зависи од тоа дали сте јаделе, дали сте оделе во тоалет, дали сте вечерале…

А за тоа, како што вели Бри, не се зборува.

„Не се кажува колку ми се шири стомакот во текот на денот, па мислев дека нешто не е во ред со мојот стомак и дека морам да го кријам и да се срамам. Всушност, тоа им се случува на сите, но ние го криеме и не зборувајте за тоа што се случува Сакав да покажам дека тоа се нормални, реални работи и дека нема причина да се срамам“, рече таа.

А таа промена што се гледа на стомакот, додека Бри се снима од профилот, оди и до три килограми за само еден ден. Значи, многу е можно наутро по одење во тоалет, и пред појадок да имате, да речеме, 60 кг, а навечер после ручек и вечера – 63.

Сепак, многумина молчат за тоа, а причината е, вели Бри, бидејќи многумина се обидуваат да ги достигнат тие строги поставени стандарди за убавина. А со нив, надуеноста едноставно не поминува.

Терапевтот Џесика Браун, специјалист за третман на тинејџери и возрасни, изјави за BuzzFeed за ова лажно искуство на реалноста, кое често се пропагира со фотошопирани фотографии на Инстаграм.

„Често забораваме дека повеќето фотографии од социјалните мрежи беа насочени за публиката, па затоа мора да се потсетиме дека ова не е реална слика на реалноста“, истакна таа.

Затоа Браун го пофали она што го прави Бри, велејќи дека е сосема нормално нашето тело да се менува во текот на денот додека јаде, пие, седи…

Само тие промени не се гледаат кога се вклучуваат филтри на социјалните мрежи и се користат други колачи за да се сокријат недостатоците, за што Бри зборува и јавно.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО