5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Продолжението на блокбастерот на Џејмс Камерон, „Аватар: Патека на водата“ заработил 1,7 милијарди долари на глобално ниво

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Продолжението на блокбастерот на Џејмс Камерон, „Аватар: Патека на водата“ заработил 1,7 милијарди долари на глобално ниво и со тоа го надмина „Jurassic World“ (1,6 милијарди), како седми филм со најголема заработка во историјата.

Долгоочекуваниот филм на Џејмс Камерон „Аватар: Патека на водата“ (Avatar: The Way Of Water), првото продолжение на со Оскар наградениот кино хит „Аватар“, веќе четири недели е на врвот на листата на филмови со најголема заработка на сите времиња. Во моментот е на седмото место, а наскоро би можел да се искачи и на првото, вели Rotten Tomatoes.

„Аватар: Патот на водата“, во режија на Џејмс Камерон, продолжува да води во светскиот филмски врв. Новиот блокбастер веќе четири недели е на првото место на филмовите со најголема заработка и би можел да достигне рекордна седма недела. Овој викенд донесе 45 милиони долари, што е втор најдобар викенд со ваква заработка на сите времиња, сепак на прво место и понатаму е „Аватар“ од 2009 година.

Инаку, само 24 дена по премиерата, продолжението на филмот „Аватар“ заработи вкупно 516 милиони долари, а таа бројка продолжува да расте.

Ги надмина хитовите како „Одмаздници“ на Марвел, „Кралот на лавовите“ од 2019 година и „Џурасик парк“.

Врз основа на продажбата на кино билети ширум светот, „Avatar 2“ е филм со најголема заработка во 2022 година, како и втор најпрофитабилен филм во ерата на пандемијата, по „Spider-Man: No Way Home“ од 2021 година (1,91 милијарди долари).

Со оваа брзина, „Avatar 2“ има шанси да надмине 2 милијарди долари заработка низ светот.

Единствените 5 филмови во историјата кои ја надминаа границата од 2 милијарди долари се „Avatar“ (2,9 милијарди долари), „Avengers: Endgame“ (2,79 милијарди долари), „Titanic“ (2,2 милијарди долари), „Star Wars: The Force Awakens“ (2,069 милијарди долари) и „Avengers: Infinity War“ (2,04 милијарди долари).

Џејмс Камерон е режисер на 2 од овие 5 филма.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img