0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Продолжена ковидност се јавува и кај децата, а се манифестира на неочекувани начини

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Не е јасно колку деца имаат долгорочен ковид, бидејќи нема доволно истражувања за него во оваа возрасна група, велат експертите.

Речиси 13 милиони деца биле позитивни на ковид-19 од почетокот на пандемијата, според Американската академија за педијатрија. Студиите покажуваат дека меѓу два и 10 отсто од тие деца ќе развијат продолжен ковид, но тој број би можел да биде уште поголем, пишува CNN.

Многу родители можеби не знаат дека нивното дете има продолжен ковид или педијатарот не го препознал како такво.

Кај возрасните, некои истражувања наведуваат дека продолжениот ковид се јавува во 30 проценти од случаите.

„Јас лично верувам дека оваа состојба не е дијагностицирана“, рече д-р Сара Кристен Саксон Тејтел, која помага во водењето на педијатриска продолжена педијатриска клиника во Детската болница во Тексас во Хјустон.

Многу лекари кои лекуваат деца во клиниките за продолжен мозочен удар низ Соединетите држави велат дека чекаат долго. Некои се резервирани до септември.

Невообичаен спектар на симптоми
Нема специфични тестови за пролонгиран ковид. Не е јасно кои деца ќе го имаат, бидејќи тоа може да се случи дури и кога детето има блага форма на Ковид-19.

„Неверојатно е колку од овие деца имаат симптоми кои не сме ги разбрале целосно. Некои доаѓаат со срцева слабост по асимптоматски инфекции со Ковид“, рече д-р Џефри Кан, раководител на Одделот за педијатриски инфективни болести во UT Southwestern Medical Center во Далас. .

Тој додаде дека она што го зачудило е тоа што „обично се случува околу четири недели по инфекцијата, а инфекцијата може да биде навистина асимптоматска и дека е навистина неверојатно“.

Дури и кога децата со продолжена ковид се тестираат за болести кои можат да ги предизвикаат овие симптоми, можно е ништо да не се појави.

Тестот за функцијата на белите дробови и ЕКГ на деветгодишното момче Џек Форд беа нормални.

„Клиниката за Ковид вели дека ова е многу честа појава кај деца со продолжен Ковид. Понекогаш сите тестови се враќаат во нормала“, рече Ким Форд, мајката на момчето.

Д-р Ејми Едвардс, која ја води детската клиника за КОВИД во болницата за бебиња и деца во UH Rainbow во Кливленд, се согласи дека тоа често се случува.

„Ги испитавме, но нивниот гастроинтестинален тракт беше нормален. Направивме голема имунолошка анализа и нивниот имунолошки систем изгледаше нормално. Сè“ изгледаше нормално, „но децата не функционираа нормално“, рече д-р Едвардс.

Таа додаде дека постојано им повторува на семејствата дека постојат граници на она што медицинската наука го разбира и може да го тестира.

„Понекогаш едноставно не сме доволно паметни за да знаеме каде да бараме, од каде да почнеме“, вели д-р Едвардс.

Проблемите кај возрасните обично се поочигледни, вели д-р Едвардс, бидејќи тие имаат поголема веројатност да имаат дисфункција на органите што се покажува на тестовите.

Лекарите сè уште се обидуваат да разберат зошто продолжената ковид се јавува на овој начин кај децата. Тие, исто така, откриваат кои симптоми го дефинираат продолжениот ковид кај децата.

Некои студии кај возрасни покажуваат опсег од 200 симптоми, но не постои универзална дефиниција за клинички случај.

Во клиниката Саксон Тејтс во Тексас, децата обично спаѓаат во неколку категории. Некои имаат замор, таканаречена мозочна магла и силни главоболки, „до тој степен што некои деца не можат да одат на училиште и оценките се влошуваат“, рече таа.

Втората група има проблеми со срцето како палпитации, болки во градите и вртоглавица, особено кога ќе се вратат на редовните активности.

Има група во која има деца со стомачни проблеми. Многу од овие деца имаат и промена во сетилото за вкус и мирис.

Клиниката „Саксон Тејтс“ соопшти дека таа не е сосема различна од симптомите што ги имаат возрасните, „но дека не вклучува комбинација на различни системи на органи како кај возрасните“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...
spot_img
spot_img
spot_img