24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Проблемот со глобалната безбедност на храната не е решлив без украинско и руско производство

НАЈЧИТАНО

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во средата предупреди дека проблемот со глобалната безбедност на храната не може да се реши без обновување на украинското земјоделско производство и руското производство на храна и ѓубрива за светскиот пазар.Руската инвазија на Украина дополнително го наруши финансискиот пазар и ги зголеми цените на суровините, потенцијално загрозувајќи го економското закрепнување од Ковид-19 во многу земји.

„Анализата на ОН покажува дека војната во Украина само ги влошува работите, предизвикувајќи тридимензионална криза која ги уништува глобалните системи за храна, енергија и финансии за земјите во развој“, изјави Гутереш за новинарите за време на неговата прва посета на нигерискиот главен град Абуџа.

Тој изјави дека нема вистинско решение за глобалната безбедност на храната без обновување на украинското земјоделско производство и руското и белоруското производство на храна и ѓубрива за светскиот пазар.

Гутереш рече дека ОН побарале дополнителни 351 милион долари за помош на Нигерија, која во април беше принудена од Канада да купи итни резерви на ѓубриво поради санкциите на Западот воведени против Русија.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) минатиот месец предупреди дека руската инвазија на Украина предизвика дополнителен огромен негативен шок во субсахарска Африка, ставајќи ги најранливите групи на ризик од глад.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО