26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Проблеми со храната и водата за пиење поради поплавите во Бангладеш

НАЈЧИТАНО

Поплавите во Бангладеш и денеска создаваат проблеми, а властите се борат да достават вода за пиење и сува храна до засолништата од поплавите во северните и североисточните области, објавија официјални лица и локални медиуми.

Повеќе од десетина луѓе се убиени во земјата од почетокот на монсуните минатата недела, соопштија властите, а владата во петокот ги повика војниците да помогнат во евакуацијата на луѓето.

ТВ Екатор објави дека милиони луѓе се уште се без струја.

Министерот за катастрофи и помош рече дека до 100.000 луѓе се евакуирани во најтешко погодените области Сунамгањ и Силет, а локалната новинска агенција објави дека околу четири милиони луѓе се отсечени во таа област.

Според најновите извештаи од Националниот центар за прогнозирање и предупредување за поплави во Дака, главниот град на Бангладеш, се наведува дека поплавите би можеле да се влошат во североисточните области Сунамгањ и Силет во следните 24 часа.

Се наведува дека реката Тиста во северниот дел на Бангладеш може да се искачи на опасно ниво, а ситуацијата може да се влоши во северните области на земјата.

Официјални лица велат дека водата почнала да се повлекува во североисточната област, но претставува закана за централниот дел на земјата, каде што водата поминува на патот кон Бенгалскиот залив на југ.

Медиумите јавуваат дека луѓето погодени од поплавите во оддалечените области имаат потешкотии да пристапат до вода за пиење и храна.

Невладината организација БРАЦ повика на помош за испорака на храна до подрачјата погодени од поплавите, наведувајќи дека само таа се обидува да стигне до 52.000 семејства.

Последните поплави тешко го погодија Бангладеш од петокот, со обилни монсунски дождови, додека земјата само што почна да закрепнува од поројните поплави од минатиот месец.

Минатиот месец, поројните дождови кои доаѓаа од возводно индиските североисточни држави ги погодија северните и североисточните региони на Бангладеш, уништија земјоделски култури и оштетија домови и патишта.

Бангладеш, земја со 160 милиони жители, е ниска и се соочува со закани од природни катастрофи како што се поплави и циклони, дополнително влошени од климатските промени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО