4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Проблеми во сообраќајот поради обилните снежни врнежи во Словенија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Голем дел од Словенија синоќа беше зафатен од обилни снежни врнежи кои предизвикаа проблеми во сообраќајот. Поради снег и лизгање на камиони затворени се крајбрежниот автопат и дел од обиколницата Љубљана. На многу словенечки патишта снег остана на тротоарите.

На места има и голомразица, предупредува Сообраќајниот информативен центар (ССМ). Крајбрежниот пат помеѓу Врхник и Логатац кон Копер е затворен за секаков сообраќај. Затворен е и јазолот Нанос од правец Вртојба кон Копер. Затворен е и автопатот Долењ кај Медвечек кон Љубљана.

Од ССМ предупредуваат и дека сообраќајот на патиштата е забавен, а возачите се повикуваат да го започнат патувањето порано од вообичаеното и само со задолжителна зимска опрема. На некои места во Словенија маглата на сообраќајните ленти значително ја намалува видливоста, предупредуваат тие.

Патот над превојот Вршич е затворен за секаков сообраќај. Забранети се приколки и полуприколки на патниот правец Кол – Ајдовшчина. Патиштата од австриската страна на превојот Љубељ и Коренско седло се проодни само за патнички возила со синџири.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img