7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Приштина најавува спроведување на одлуката за лични карти и таблички од 1 септември

НАЈЧИТАНО

Владата на Косово нема да се откаже од спроведувањето на реципроцитет со Србија за регистарски таблички и лични карти. Ова го потврди косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свеќља.

Свеќља во интервјуто изјави дека има индиции дека инцидентите на север може да се повторат и пред 1 септември од криминален фактор поддржан од Србија, под влијание на Русија, пренесува Косев.

Без разлика на ситуацијата, министерот за внатрешни работи истакна дека нема опција за ново одложување на рокот, бидејќи институциите на Косово се решени да ги прошират своите овластувања на целата земја, бидејќи имаат поддршка од меѓународниот фактор и КФОР.

Во однос на политичката ситуација во Косово, Свеќља изрази уверување дека владата на Курти ќе го продолжи мандатот бидејќи има поддршка од народот и покрај приговорите на опозицијата.

Свеќља за ТВ Кљан изјави дека косовските институции се подготвени да се соочат со каква било ситуација што може да се појави.

„Се надеваме дека нема да има тензија, веруваме дека нема причина. Но, постојат и индикации дека тие можат да се случат. Подготвени сме да се соочиме со секаков тип на ситуација, нашите институции се зрели, силни и подготвени да се соочат со секоја законска задача што ќе ја добијат. Но, ја имаме и немилосрдната поддршка од меѓународниот фактор“, изјави тој за „Клан њуз“.

Запрашан од каде ја добил оваа информација, Свеќља ја потврди од теренот, но и од меѓународната заедница.

“Двајцата. Директно ги организираат Белград, Вучиќ, Вулин. Тие можат да постават барикади, можат да напаѓаат институции, како што направија во последните месеци“, рече тој.

Свеќља најави дека ќе спроведе кампањи за подигање на свеста на север со цел да ги убеди српските граѓани да ја почитуваат одлуката на Владата за регистарски таблички и сообраќајни документи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО