26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Причините поради кои летувањето во Албанија станува се попопуларно

НАЈЧИТАНО

Одморот во Албанија во последните години стана тотален хит меѓу српските туристи, пишува Zadovoljna.rs. Постојат неколку причини за ова.

Прво, во времето на пандемијата на коронавирус, Албанија беше една од земјите што не бараа посебни сертификати и сертификати. Во Албанија и сега се влегува без пасош, само со валидна лична карта.
Второ, се покажа дека цените на албанското крајбрежје се далеку попристапни, дури и во споредба со традиционално омилените летни дестинации на Србите, Црна Гора и Грција.

Од друга страна, летните одморалишта и плажите можат да им парираат на најубавите европски, а изборот е таков што лесно ќе ја пронајдете омилената дестинација, без разлика дали барате место за семеен одмор, варијанта all inclusive каде што може да ужива во лежалките цел ден, море или авантура во недопрена природа.

Популарните летувалишта во Албанија кои најчесто ги избираат српските туристи се наоѓаат на околу 8 до 12 часа возење од Белград, до нив лесно можете да стигнете со сопствен превоз, но во своите понуди ги имаат и туристичките агенции.

Одморот во Албанија веројатно ќе излезе многу поевтино во вашата организација отколку преку агенција, но и многу ќе поминете ако „фатите“ некоја од понудите во последен момент. Во тој случај автобускиот превоз и хотелското сместување за седум ноќевања може да ве чини помалку од 200 евра. Секако, тешко дека ваква варијанта ќе ви се „отвори“ во главниот дел од сезоната.

Цената на лежалките (комплет од две лежалки и чадор) во Албанија беше од пет до десет евра, во зависност од конкретното одморалиште. Иако не е исклучено годинава да има нешто повеќе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО