2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Природни средства за чистење: Зошто се добри и како да ги направите дома?

НАЈЧИТАНО

Купувањето средства за чистење често содржи различни хемикалии и соединенија кои можат да му наштетат на нашето здравје, но и на природата. Вдишувањето на сите овие хемикалии понекогаш може да предизвика вртоглавица, кашлица или гадење, а исто така може да предизвика проблеми кај децата или животните.

Одлична замена се природните средства за чистење кои секој може да ги направи дома.

Зошто да користите природни средства за чистење?
Постојат неколку разлики помеѓу купените и природните средства за чистење. Главната разлика е во тоа што природните лекови се еколошки, немаат силен мирис, а состојките може да се најдат во секој дом. Најчесто овие производи се направени од сода бикарбона која ги отстранува непријатните мириси, алкохолен оцет кој дезинфицира и отстранува разни дамки и ги отстранува бигорот.

На мирисот може да се додадат малку лимон или неколку капки од кое било есенцијално масло. Во оваа смеса се додава и топла вода, а овие состојки најдобро е да се стават во шише со распрскувач. Подолу ви пренесуваме како точно да направите одредени средства за чистење.

Природни средства за чистење на бања и кујна
Оцетот се покажа како најдобар за чистење на кујнските површини. Оцетот може и накратко да се загрее и потоа да се стави на површината и да се остави околу една минута, по што само се брише. Што се однесува до мијалникот, тие може да се мешаат, во исти пропорции оцет и сода бикарбона и да се испрскаат на површината, а потоа да се исчистат и да се исплакнат. За конечен сјај, најдобро е мијалникот да го измиете со обичен детергент за миење садови и сунѓер и на крајот добро да го исплакнете.

Оцетот може да помогне во чистењето на површините во бањата, додека комбинацијата од сода бикарбона и оцет може да помогне во отпушување на одводот. Прво, една лажица сода бикарбона се истура во одводот и се прелива со оцет. Се остава да делува десетина минути, а потоа е потребно да се прелие еден литар топла вода.

Природни средства за отстранување бигор
Лимонот и сокот од лимон ќе помогнат да се исчисти вагата. Чешмата може да се исчисти со половина лимон, додека делот каде што тече вода може да се исчисти и со половина лимон и да се остави околу 10 минути. Важно е лимонот да не стои предолго на славината за да не го гризне.

Бигорот во котел може да се исчисти со оцет или лимон, а постапката е иста и во двата случаи. Најпрво во шпоретот истурете околу половина чаша во чаша оцет и додадете исто толку вода. Оставете ја да зоврие, а потоа оставете ја оваа течност во шпоретот околу половина час, по што се истура, а шпоретот треба неколку пати да се наполни со вода и да се остави да зоврие, за целосно да го впие вкусот на оцетот. . Кај лимонот постапката е иста, во шпорет наместо оцет се става само исцеден лимон. Наместо лимон може да се користи лимонска киселина. Најважниот дел од процесот е водата со оцет или лимон да стои доволно долго во шпоретот.

Процесот на чистење на котел можете да го видите во ова видео.

 

Природни детергенти за чистење на машината за перење
Исто како и со повеќето средства за чистење, алкохолниот оцет и сода бикарбона ќе ви помогнат најдобро овде.

Гумата околу вратот на машината за перење треба да се исчисти со сунѓер натопен во оцет. После тоа, самата машина за перење се чисти. Најпрво во барабанот се истураат околу 450 милилитри оцет и барабанот се затвора. Стопената сода бикарбона потоа се става во преградата за детергент. Во 60 милилитри топла вода потребно е да се растворат околу 50 грама сода бикарбона, а потоа смесата се става во преграда и може да се додадат неколку капки масло од чајно дрво. Машината за перење е поставена на програмата со највисока температура. На крајот на циклусот, избришете ја гумата околу вратот со влажна крпа за да ја соберете нечистотијата.

Оваа постапка треба да се повторува еднаш на секои два месеци.

Природни средства за чистење стакло
За чистење на стаклото ќе се користат оцет и вода. Измешајте во шише со распрскувач истиот сооднос оцет и вода, додадете неколку капки есенцијално масло за мирис по желба. Најдобро е да ги исчистите прозорците со весници за да добиете дополнителен сјај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО