7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Природен путер за тело: Еве како да го направите дома – брзо и лесно!

НАЈЧИТАНО

Путерот за тело богато ја хидрира дехидрираната и ја омекнува сувата кожа и благотворно делува на чувствителната кожа, која ја смирува и е најздравата направена дома.

Индустријата за убавина напредна многу во последната деценија, па на полиците на продавниците можеме да најдеме куп козметички производи, што често доведува до забуна. Се прашуваме дали ни требаат толку многу производи за убавина и нега?

Секој може да даде различен одговор на ова прашање, но едно е сигурно – многу производи се полни со штетни состојки: синтетички бои, мириси, конзерванси кои долгорочно го трујат организмот. Добрата вест е што некои од нив можеме да ги направиме дома на многу едноставен начин и ќе добиеме поприроден производ.

Ако вашата кожа е непослушна, сува и ронлива во последно време, можеби ќе ви треба длабока хидратација и нега во форма на природен путер за тело. Путерите обично содржат хранливи масла и масни киселини како што се линолова, олеинска, стеаринска и палмитинска, кои ја одржуваат кожата младешка, тонирана и сјајна.

Како да направите природен путер за тело?
За да направите домашен путер за тело, потребни ви се само неколку состојки кои можете да ги набавите во аптеките или билните аптеки.

Состојки:
· ½ чаши шеа путер

· ¼ чаши кокосово масло

· ¼ шолји бадемово масло

· 30 капки есенцијално масло (лаванда, вербена ()

Постапка:
Растопете го шеа путерот на пареа и додадете други состојки освен есенцијалното масло. Добро измешајте и оставете ја смесата малку да се излади, а потоа додадете го етеричното масло и повторно соединете. Ставете ја смесата да се излади во фрижидер, а потоа изматете го путерот со миксер околу 10 минути додека не стане како шлаг.

Префрлете го путерот во тегла, чувајте го во фрижидер и консумирајте го во рок од шест до осум месеци.

Како се користи путерот за тело?
Најдобро време за нанесување путер е после туширање или капење кога вашата кожа е сè уште влажна. Нанесете малку путер на телото со широки движења на масажа и внимавајте да не претерате. За разлика од лосионите кои се поводени и побрзо се впиваат, путерот треба потемелно да се втрие, па затоа посветете најмалку пет дополнителни минути по туширањето.

Откако ќе го подмачкате телото, почекајте минута или две да се впие во вашата кожа за да не ги замачкате алиштата и постелнината. Путерот можете да го користите секојдневно, но доколку забележите дека предизвикува акни или иритација и црвенило, престанете да го користите. Можеби сте алергични на некои состојки, затоа консултирајте се со вашиот лекар.

Освен што ја смирува чувствителната кожа и ја олеснува сувата кожа, путерот за тело ја омекнува кожата на лактите, петите и кутикулите, а одличен е и за лекување на уморни нозе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО