1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Природен лек за стегнат нерв: Имаме листа на најдобри решенија за непријатна болка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Болката во грбот, вратот и нозете може да биде голем проблем во секојдневното движење. Сепак, многумина кои го доживеале ќе се согласат дека една од најлошите болки е онаа предизвикана од притиснат нерв. За да се реши овој проблем, кај кој симптомите најмногу се чувствуваат во вратот или долниот дел на грбот сè до стапалата, често се бара алтернативен начин за решавање на болката.

Во продолжение ви претставуваме природен лек за приклештениот нерв кој може да помогне да се намали непријатноста.

Симптоми на стегнат нерв
За разлика од многу болки во грбот, приклештениот нерв тешко може да се помеша со некој друг проблем. Заробувањето настанува кога се создава преголем притисок врз нервот од околните ткива како што се коските, ‘рскавицата, тетивите или мускулите.

Преголемиот притисок врз нервот потоа влијае на функцијата на нервот и предизвикува болка, остри прободувања, вкочанетост или слабост во екстремитетите. Нервот може да се притисне каде било на телото, но најчесто се работи за приклештена ишијас. Станува збор за притисок врз коренот на голем нерв кој излегува од ‘рбетниот мозок, а предизвикува болка, пецкање или вкочанетост во долниот дел на грбот. Болката од ишијас зрачи во бутот од внатрешната, надворешната или задната страна и може да се прошири низ долниот дел од ногата до стапалото. Ова е најгустиот нерв во телото што објаснува зошто предизвикува мачна болка и зошто луѓето кои страдаат од овој проблем бараат природен лек за приклештениот нерв.

Пред третманот, добро е да се знае дали има стегнат нерв или некој друг проблем. Ова се најчестите симптоми на стегнат нерв:

– остра и силна болка во пределот на нервот и околното ткиво

– болка која се интензивира при притисок како седење или допирање

– чувство на печење и печење во пределот на нервот

– чувство на вкочанетост каде што е нервот

– вкочанетост, неможност за движење на нога или друг дел од телото

– постојана болка која тешко се смирува

Болката на приклештениот нерв може да биде послаба или посилна и може да се појави постепено или многу ненадејно. Во секој случај, важно е што поскоро да започнете со решавање на проблемите и природните лекови за заглавување на нервите.

Природен лек за стегнат нерв
Ако сте се консултирале со лекар за стегнат нерв, веројатно ве советувале да се одморите. Притиснатиот нерв, или областа околу нервот, не треба да се вежба интензивно, бидејќи тоа може да ја зголеми болката. Кога сакате да ја ублажите болката, единствените вежби кои ќе ви помогнат се нежно истегнување и нежно движење. Одморот во правилна положба обично најмногу помага при почетокот на болката.

Ова се некои од природните лекови за приклештени нерви:

– одмор во правилна положба

– масажа

– лесно истегнување

– топли/ладни облоги или капење во топла/ладна вода

– акупунктура и хиропрактика

– природни чаеви и облоги за намалување на болката

Домашни препарати кои помагаат при стиснати нерви
Стар народен лек за речиси сите болки, па и вируси е ракијата. Така, се верува дека облогите направени од комовица или кирпич во комбинација со кантарион и рузмарин се одличен природен лек за стиснати нерви. Ефектот ќе биде уште подобар ако поставата ја загреете со бојлер за топла вода. Порано во недостиг на ракија се користеше и керозин или бензин, но денес се уште има подобри опции, па затоа препорачуваме да ја избегнувате оваа супстанца.

Еве неколку други билки кои можат да помогнат:

– кантарион / St. John’s wort

– рузмарин

– нане

– ѓумбир

– камилица

– лук

– тинктура од семки од див костен

– листови од коприва

– рен и мед

– расипани јаболка

Едно од старите верувања е дека мравја киселина е природен лек за стегнати нерви. Можете да добиете мравја киселина во форма на мравја алкохол и да ја нанесете на болното место. Друга опција се инјекциите на мравја киселина, а третата е да отидете во шумата и да го ставите болното место во мравјалник и да ги оставите мравките да си го направат своето. Резултатите од овие методи не се научно докажани.

Се верува дека помош при силни болки даваат претходно споменатите состојки кои можете да ги користите како облоги за болното место.

Лесно движење и одење
Заедно со одмарањето во правилна положба, еден од одличните начини за ублажување на грчевите е лежерно да прошетате. Вообичаено, по неколкудневен одмор, човекот може да се врати на секојдневните активности. Неопходно е да се комбинира одмор со масажи и нежно истегнување или движење, бидејќи не се препорачува лежење подолго од 48 часа. Во овој случај, може да се појават дигестивни проблеми, проблеми со мочниот меур, проблеми со циркулацијата и мускулна слабост.

Најдобро е да започнете со лесно истегнување на болното место и кратки прошетки. Со текот на времето, ќе почувствувате дека болката се намалува и дека се чувствувате подобро после вежбање или прошетка.

Масажа
Масажата за стегнат нерв треба да се прави полека со благ притисок за да се ослободи ткивото што го притиска нервот. Најдобро би било да користите масло за масажа, а уште подобра опција е кантарион или масло од кантарион, кои исто така ќе помогнат да се намали воспалението. Доколку не сте сигурни дека правите добра масажа, подобро е да не го правите тоа дома.

Топли билни и/или билни облоги

Иако е познато дека топлите облоги се одлични за стиснати нерви, за некои луѓе ладните облоги ја намалуваат болката. Можете да нанесувате облоги така што претходно ќе ги натопите во вода, но уште подобра опција би била да нанесете топли облоги од чај и билки. Направете чај од кантарион и малку рузмарин или нане, а потоа потопете ја крпата додека е уште топла. Вака топла ставете на воспаленото место и брзо ќе почувствувате намалување на болката. Друга опција се облогите со ракија со тревките што ги споменавме претходно, кои исто така најдобро се нанесуваат топло.

Одличен природен лек за приклештениот нерв, ако можете толку да се движите, е топла купка која ќе го опушти целото тело и ќе ја намали болката поради штипкањето. Исто така, не е лошо во купката да додадете чај од нане, кантарион или рузмарин.

Акупунктура, акупресура и хиропрактика
Не ги пробувајте овие методи на традиционална медицина дома сами. Акупунктурата е терапевтска техника во која иглите се вметнуваат во одредени точки на кожата на пациентот со цел да се врати рамнотежата и да се намали болката.

Акупресурата е метод на примена на притисок на одредени точки на телото каде што често се акумулира стресот. Таквиот притисок ја стимулира циркулацијата на другите нервни завршетоци, со што се намалува болката и непријатноста во одредени области.

Хиропрактиката е наука која се фокусира на односот помеѓу структурата на телото (коските) и функцијата на телото (нервниот систем) и како истото влијае на здравјето на луѓето. Хиропрактиката помага да се стимулира способноста на телото да се лекува. На овој природен начин за лекување на заглавување на нервите, се користат манипулативни и неманипулативни техники за раце. Хиропрактиката изгледа страшно затоа што се чини дека прави ненадејни движења на коските, но докажано е дека помага при заробување на нервите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

В четврток ќе се разбудиме со снежна покривка

Во следните денови ќе се задржи студено време со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула, најавуваат од УХМР. Утре локално ќе има слаби...

Потврдено обвинение за недозволено складирање на речиси 5 килограми злато и сребро

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина, кое го обвинува Драган Станковиќ дека како сопственик на деловната...

Од денес започнуваат интензивните преговори за формирање на ново владино мнозинство-„МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК“.

Арбен Таравари, новиот лидер на Алијанса за Албанците во Македонија, е јасен и гласен: „НЕ САКАМЕ МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК!“ Таравари со неговата АА влегува...
spot_img
spot_img
spot_img