ПРИПАДНИЦИ НА КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ПУКАЛЕ КОН СРБИ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на Владата на Србија, Петар Петковиќ , соопшти дека припадници на специјалната косовска полиција РОСУ околу 11:30 часот пукале на илегалниот пункт на мостот Бистрица во возило во кое имало двајца Срби, а ранет е Миљан Делевиќ, пренесоа српските медиуми.

„Делевиќ е погоден во пределот на левиот граден кош и има прострелна рана со која итно е пренесен во болницата во Краљево. Неговиот совозач Душан С. Нек Пук за среќа се спасил неповреден, додека целиот автомобил бил изрешетан“, се наведува во соопштението.

Како што додаде Петковиќ, членовите на РОСУ рафално пукале кон српското возило и Србите во него само затоа што не сакале да дозволат полицијата да ги малтретира без никаква основа и причина.

– Специјалците на Курти немаат што да бараат на северот на Косово и Метохија, како и на овој контролен пункт, кој е незаконски и незаконски поставен и од кој го малтретираат српскиот народ кој секојдневно поминува. Белград го предупредува Рос од почетокот на присуството на специјалците на север дека единствена цел им е да предизвикуваат инциденти и малтретирање на нашиот народ во покраината, што беше демонстрирано и денеска. Очигледно е дека Курти не се двоуми да ја пролее српската крв и тоа е единствена цел на постоењето на неговите ескадрили на северот на Косово и Метохија – рече Петковиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img