3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Принцот Вилијам ќе добие незаборавен подарок пред неговиот 40-ти роденден

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прекрасната година на војводата од Кембриџ ќе биде одбележана во Велика Британија со специјална монета од пет фунти.

Кралската ковница веќе го откри дизајнот, само неколку недели пред роденденот на принцот. На монетата е прикажан неговиот лик, десно додаден е бројот 40, а лево буквата W. Ова е и првпат на монетата да биде прикажан вториот по ред за престолот, бидејќи само тој бил прикажан со неговата сопруга Кејт.

Граверот Томас Т. Дочерти во својата изјава рече дека воспоставува рамнотежа помеѓу свежата енергија на Неговото кралско височество и младиот татко со церемонијалната природа на неговата кралска позиција. Таткото на две деца додаде дека дизајнот на монети е кулминација на неговата кариера: „Иако нашите животи се оддалечени милион милји, разбирам какво е чувството кога ќе наполните 40 години и имате младо семејство, па сакав да се уверам дека сум принцот. Вилијам точно. фатен во оваа фаза од неговиот живот.

Се уште не е познато како принцот ќе одбележи нова пресвртница во својот живот. Тој го слави својот роденден на 21 јуни, што е нешто повеќе од две недели откако државата и кралското семејство се собраа за да го прослават платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета.

Кога сопругата на Вилијам, Кејт Мидлтон во јануари наполни 40 години, на тој датум се појавија серија гламурозни портрети. Тие сега се изложени низ ОК.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img