16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Приказната за кубанските пури (прв дел)

НАЈЧИТАНО

Куба во битка за престиж со Доминиканската Република и Никарагва. Последната кубанска победа и како да забележите лажна пура, прочитајте во првиот дел од приказната за еден од симболите на хедонизмот на Земјата – кубанските пури.

Славата на кубанската пура е уште постара од режимот на Кастро. Колумбо ја запозна Европа со пурите откако слета на Куба во 1492 година. Тие беа хит – задолжителен додаток за елегантните господа, најголемите писатели на фикција, познати генерали и шеговити претседатели.

Иако имињата како Cohiba Esplendido, Montecristo No. 2 и Партагас Серија Д предизвикуваат сериозна доза на романтизам во светот на пурите, многумина би биле изненадени кога ќе научат дека кубанските пури повеќе не се сметаат за најдобри во светот. Кубанските пури со години не се прогласени за најдобри. Иако приматот го преземаат Доминиканската Република и Никарагва, традицијата и патината сè уште се на страната на легендарните „кубанки“.

Доминација на Доминиканската Република и Никарагва
Според американското списание Cigar Aficionado, кое е посветено на уживање во добриот живот и светот на пурите, најдобра пура во изминатата година е Padrón 1964 Anniversary Series Torpedo (Natural), од Никарагва, со оценка од 97 и цена од 18 долари. Падрон првпат беше објавен во 1994 година, кога компанијата ја прослави својата 30-годишнина, а беше лично направен од основачот Хозе Орландо Падрон и неговиот син Хорхе.

Ако мислите дека тогаш заврши славата на земјата каде што се спојуваат Северното Карипско Море, Мексиканскиот Залив и Атлантскиот Океан, се лажете. И во 2015 и 2016 година, Никарагва победи, Мојот татко Ле Бижу и Ла Флор Доминикана Андалузиски Бул.

Во 2017 година, Доминикана го презема водството со пурата Arturo Fuente Don Carlos Eye of the Shark, мешавина базирана на оригиналната пура Дон Карлос (создадена во 1976 година), но малку изменета за ова конкретно издание. Ако сакате да знаете по што точно се разликува од обичната линија Дон Карлос, ќе мора да ја искористите вашата имагинација, бидејќи деталите се строго доверливи.

И во 2018 и во 2020 година владееше Доминиканецот, крунисан со две нови титули од истиот продуцент – Е.П. Карило, а особено се истакнаа пурата Encore Majestic, со арома на даб, чај, карамела со остри ноти на парчиња захаросана кора од портокал.

На пауза од доминиканската доминација, пурата Aging Room Quattro Nicaragua Maestro од Никарагва победи во меѓувреме, со ноти на темно чоколадо, дрво, карамела и печени бадеми.

Последна кубанска победа
Каде е Куба овде? Последниот Кубанец кој ја освоил листата беше Монтекристо 2 во 2013 година. Во духот на изјавата на извршниот уредник на Cigar Aficionado Дејвид Савона за Вашингтон пост: „Само затоа што пурата е кубанска не значи дека ќе биде квалитетна“. Во Куба има добри и лоши пури, исто како и во другите земји што ги произведуваат“.

Впрочем, Јапонците со години ги победуваат Шкотите во натпреварите за виски. Јамазаки, Хибики, Хакушу, Сантори, Јоичи и списокот не завршува тука.

Исто така, американската долина Напа се почесто ги освојува Французите кога е виното во прашање.

Денес, дури ни сегментот од француското вино од бајките тероар ​​не помага во борбата со винариите Castello di Amorosa, Domaine Carneros, Opus One, Artesa Vineyards, Spottswode.

Ниту во Хавана нема да го пиете најдоброто мохито, а последните две награди за најдобра пица на светот отидоа во Париз, а не на Апенините.

Како да забележите лажна пура?
На ист начин како што претприемачите со патики се обидуваат да заработат со продажба на фалсификувани стоки, кубанските пури често се прават со измама и вклучуваат случаи кога луѓето купуваат стоки од Доминиканската Република, Никарагва или Хондурас за 20 долари, и ги врзуваат со факсимили на официјални кубански бендови за пури, го ставаат во кубанска кутија и го продаваат по 300 пати поголема цена.

Други сценарија за фалсификување вклучуваат купување на пура направена од оригинален кубански тутун, но онаа што е валана и произведена во некубанска фабрика, што сериозно го поткопува она што вистински Кубанец го смета за пура.

Првото нешто на кое треба да се обрне внимание е пакувањето. Оригиналните кубански пури доаѓаат во кутии означени со препознатливиот ажуриран холограмски печат Habanos SA (Светски извозник на кубански пури) во горниот десен агол, и гарантен печат со бар код на левата страна, додека на дното на кутијата пишува „Habanos SA“. , „Hecho En Cuba“, а ако пурата е рачно изработена ќе пишува „Totalmente a Mano“.

Под тоа ќе стои шифрата на фабриката каде што се правеле пурите и печат со датумот на ставање на пурите во кутијата. Ако и тогаш не сте сигурни дека имате вистинска кубанска пура, сите докази може да се соберат од бојата на пепелта. Лажните ќе горат сиво, додека „Кубанците“ горат чисто бело.

Во продолжение на приказната за кубанските пури, ќе се занимаваме со местото на Кохиба во историјата на пурите, Фидел Кастро, најпопуларната пура досега во Куба, големините и цените на ова кафено злато.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО