0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Придобивките од утринскиот туш со ладна вода

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дури и ако по природа сте ранобудник, веројатно има утра кога тешко го поднесувате алармот што ве буди од најдобриот сон. Според експертите за спиење, дури и ако сте спиеле само неколку часа, постојат неколку природни начини да се разбудите и да се наполните.

Еден од најдобрите начини, вели експертот д-р Мајкл Џеј Бреус, е да се тушираме со ладна вода, бидејќи не само што студот не буди, туку кратката и интензивна изложеност на ниски температури е поврзана и со избалансиран воспалителен одговор, мускулна и здравје на зглобовите, и подобро расположение.

„Ефектот на ладниот туш е директно поврзан со времето на изложување на студот, па колку подолго можете да издржите, толку подобро“, изјави д-р Бреус за Mind Body Green, пренесува Вечерњи.хр.

Генетичарот од Харвард, д-р Дејвид Синклер, додава дека ниските температури го активираат и производството на таканаречената кафена маст – ткиво кое согорува калории, создава топлина и управува со температурата на телото.

Ако никогаш досега не сте се туширале со ладна вода, д-р Бреус вели дека тоа ќе биде навистина шокантно за вас првиот пат, но како што додава, „телото многу брзо се навикнува на тоа“.

Тој сподели и неколку совети за оние на кои им е премногу предизвик.

Испрскајте го лицето со ладна вода
Др. Бреус забележува дека прскањето лице со ладна вода има слични ефекти како и ладниот туш.

Завршете го туширањето со млаз ладна вода
Ако сте подготвени да пробате ладен туш само за кратко, туширајте се како и обично и завршете со млаз ладна вода.

Пробајте ледена бања некое време
Ако тоа не е премногу за вас, можете да се потопите во ладна вода неколку секунди. Ова, меѓу другото, ќе ви ја забрза циркулацијата и ќе ве подготви за нов ден.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img