Пригожин случувањата во Соледар ги спореди со една од најкрвавите битки

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Евгениј Пригожин, шефот на „Вагнер“, во последните неколку недели е сè поистакната личност во руската и светската јавност.

Во новото видео, тој, наводно, може да се слушне како ги предупредува регрутите за бруталната природа на борбите во Соледар.

Така на снимката се слуша дека „Сталинград е одмор“ во споредба со Соледар.

Се разбира, Пригожин мисли на битката за Сталинград, една од најкрвавите битки во Втората светска војна, која се одржа на крајот на 1942 година и почетокот на 1943 година.
На крајот, Германците не успеале да го освојат Сталинград, а нивниот пораз се смета за еден од пресвртните точки во Втората светска војна.

Се проценува дека во битката кај Сталинград загинале околу 2 милиони луѓе.

Шефот на приватните платеници на Вагнер групата се чини дека е во судир со Кремљ, откако ги отфрли ветувањата дека ќе го преземе Бахмут во регионот на Доњецк со своите војници, соопшти Институтот за проучување на војната во своето последно ажурирање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img