1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Пригожин објави слика од него заедно со платениците наводно внатре во еден од долгите тунели под градот каде Украинците се кријат и чуваат воена опрема

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шефот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, објави слика од него заедно со платениците наводно внатре во еден од долгите тунели под градот каде Украинците се кријат и чуваат воена опрема. Тој тврди дека неговите борци ја презеле контролата. Според него, продолжуваат да се водат улични борби.

„Бројот на заробеници ќе биде објавен утре”, се вели во соопштението на Пригожин објавено на веб-страницата на неговата компанија Конкорд.

Соледар се наоѓа во самопрогласената Доњецка Народна Република. Засега нема независна потврда за неговите изјави.

Од друга страна, заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малиар, тврди дека украинските сили ги држат своите борбени позиции во Соледар и се спротивставуваат на масовниот напад на руските сили, кои, како што истакнува, „трпат големи загуби”.
Соледар се наоѓа во близина на Бахмут, важен транспортен центар. Низ тој град минува мрежа од патишта и железници преку кои се снабдуваат украинските војници во Донбас.

Украинската армија се подготвува за можен нов напад на руските копнени сили од Белорусија врз Киев.

– Одбранбените позиции на северот на земјата се веќе подготвени или зајакнати – изјави во вторникот генерал-полковник Олексеј Пављук, кој е одговорен за одбраната на Киев.

Со цел да се спречи брзото напредување на руските тенкови, беа поставени пошироки мински полиња во сите области каде што може да се движат тенковите, додаде тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...
spot_img
spot_img
spot_img