4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

ПРИВРШУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ПРЕД ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК – ВОДИЦИ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во пресрет на големиот христијански празник се уредува Градското пристаниште каде капачите ќе влегуваат по чесниот крст. Изминативе денови членовите на нуркачките клубови го чистеа дното на Охридското езеро, а ЈП „Охридски комуналец“ се вклучени во темелно чистење на Градското пристаниште каде верниците влегуваат во езерските води. Дополнително екипи на ЈП „Охридски комуналец“ го украсуваат градот.

На 19-ти јануари, богослужбите во охридските парохиски цркви ќе започнат во 7 часот наутро, а точно во 10 часот од Градското пристанишете ќе биде положен Светиот крст во водите на Охридското Езеро. Заинтересираните капачи кои сакаат да бидат дел од настанот, своето учество можат да го пријават во сите парохиски цркви во Охрид.

По чинот на Богојавленскиот водосвет, со почеток во 12 часот на градскиот плоштад „Свети Климент Охридски“ предвидена е забавна програма за посетителите, со концерт на групата „Чалгија саунд систем“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Порано го победуваше Надал, сега покажува како со дрон фрла бомби врз Русите

Некогашиот 13 тенисер во светот Александар Долгополов денес се бори во војната против Русија за својата земја Украина. Долгополов го замени рекетот со навигатори за...

Скандал на германската министерка Бербок, лани дала 300.000 евра државни пари за пудра, шминка и стајлинг!

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, дала огромни суми државни пари во текот на 2022 година за шминка и за фотограф, пишуваат...

Ердоган отсечно ја отфрли можноста да ја поддржи земјата во НАТО

Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска, изјави денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...
spot_img
spot_img
spot_img