1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Приведени лица кои уринирале во дворот на џамијата Бјелина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По пријавата на Исламската заедница, полициските службеници од Полициската станица Бијелина ги идентификувале сторителите.

Министерството за внатрешни работи на РС соопшти дека во дворот на џамијата уринирале малолетници, родени 2006 година.

За се е известен и обвинителот на Окружното јавно обвинителство Бијелина, кој наредил да се достави Извештајот за преземените мерки и дејствија за проценка и натамошно постапување на обвинителот, соопшти МУП.

Претходно, Меџлисот на Исламската заедница во Бијелина го осуди нападот врз џамијата Дашница во Бјелина, наведувајќи дека во петокот на социјалната мрежа Фејсбук е објавена видео снимка на која непознати лица ја сквернават оваа џамија која е во процес на реновирање. .

„Заедно со непримерниот чин (намерно вршење нужда на ѕидот од џамијата), беа изнесени и пцовки упатени кон муслиманите. Меџлисот на Исламската заедница на Бијелина снимката ќе ја предаде на полициската управа во Бијелина, од која се очекува во најкраток можен рок да ги пронајдат и санкционираат одговорните лица“, соопштија од Меџлисот.

 

Меџлисот на Исламската заедница во Бијелина најостро го осудува овој чин и ги повикува властите да го истражат, да ги санкционираат одговорните и да преземат мерки за да не се повторат вакви дејствија.

„Ова што е направено не навредува сите нас и ова не е прв случај во кој се навредуваат и исмејуваат верските чувства на бошњачките муслимани во Бјелина и Јања. Затоа ќе побараме од полицијата да го истражи овој случај и да утврди кои се сторителите на ова злосторство“, изјави Емир Мусли, претседател на Извршниот одбор на Меџлисот на Исламската заедница во Бијелина.

На осудата на овој чин се приклучи и Мустафа Градашчевиќ, потпретседател на градското собрание на Бијелина.

„Бално е да се гледа што е направено и објавено на јавниот простор, особено што се чини дека се работи за млади луѓе. Полицијата треба да утврди кои се сторителите, тоа го очекуваме сите“, рече Градашчевиќ, пишува Федерална.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img