1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Прецизно сме прислушувани на нашите мобилни телефони. Експерт дал совет како да се заштитите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Колку пати ви се случило да разговарате за нешто, а потоа да го земете мобилниот телефон и да се појави оглас токму за тоа што го зборувате.

Тогаш се прашуваме дали телефонот не „прислушува“?

Марко Бариќ, експерт за маркетинг и вљубеник во новите технологии, за порталот Buka.com објасни како паметниот телефон не „прислушува“.

„Можеме веднаш да кажеме дека зборот „прислушување“ е најлесниот начин да им се објасни на луѓето начинот на кој одредена содржина е поставена на нивните паметни телефони. Зборот „прислушкување“ секако има негативен наратив и би значел дека некој тоа го прави без наша дозвола. Но, со инсталирање на нови апликации на нашите паметни уреди, не само на мобилните телефони, ние даваме дозвола.

Ние се согласуваме нашите податоци да се користат за маркетинг цели или компаниите да ги користат нашите податоци за да ги подобрат своите услуги. Ретко читаме со што се согласуваме и какви дозволи им даваме на одредени апликации, без разлика дали се работи за пристап до камерата или микрофонот. Користејќи паметни и дигитални асистенти преку гласовни команди, нашите гласови се зачувуваат онлајн. Подоцна тие се користат и за маркетинг цели со активирање при изговарање клучни зборови“, објасни тој.

„Можеме да имаме приватност на Интернет ако сакаме“
Тој посочува дека можеме да имаме некаква анонимност на интернет ако сакаме.

„Има многу интернет прелистувачи кои не собираат податоци и не прикажуваат реклами. Од друга страна, можно е да се инсталира AdBlocker на сите пребарувачи и на повеќето апликации, што, како што кажува самото име, целосно ќе го блокира прикажувањето на рекламите“, советува експертот.

Исто така, вели дека податоците не се толку црни. Позитивната работа е што тогаш добиваме само содржина што е соодветна на нашите интереси. Ќе го следиме само она што не интересира, а корисничкото искуство само ќе биде подобро.

„На пример, можеме да видиме содржина на Нетфликс, односно Нетфликс ни препорачува содржина врз основа на содржината што сме ја гледале и консумирале претходно. Негативно е тоа што се користи за манипулативни цели и со наметнување содржина што може да влијае на промена на мислењето или присилно купување.

„Ако сме свесни за сето ова, тогаш влијанието врз нас ќе биде многу помало. Сакаме да видиме содржина што не интересира и е во согласност со нашите интереси“, истакна Бариќ.

Ако едноставно не сакаме нашите податоци да се снимаат, можеме да го спречиме тоа. Само треба да ги исклучиме сите дозволи што им ги даваме на апликациите и системот во поставките на сите уреди.

„Тоа не е комплициран процес и бара минимално техничко знаење“, нагласи тој.

Но, од друга страна, мора да бидеме свесни дека секој ден јавно ги изнесуваме сите информации за нашиот живот.

„Сите ние споделуваме информации за себе на сите социјални мрежи што ги користиме. Ги споделуваме со нашите следбеници и луѓе кои не ги ни познаваме. Не ни треба некој да не „прислушува“ за да дознае се за нас. Само погледнете ги нашите профили на социјалните мрежи и веќе имате информации за нашите интереси. Како и сето она што го споделивме на Интернет сами и по своја волја“ – заклучува Марко Бариќ во интервју за Buka.com.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img