17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Претставничкиот дом на САД ја поддржа легализацијата на марихуаната, преминот во Сенатот е под знак прашалник

НАЈЧИТАНО

Претставничкиот дом на САД во петокот го усвои предлог-законот за укинување на федералната забрана за марихуана што им создаде правни главоболки на корисниците и компаниите во државите кои ја легализираа, но мерката веројатно нема да помине во Сенатот.Тој помина со 220 гласа за и 204 против, а беше поддржан од неколку републиканци.

Законот за реинвестирање и елиминирање на марихуаната (ПОВЕЌЕ), промовиран од њујоршкиот демократски пратеник Џеролд Надлер, ја отстранува марихуаната од списокот на контролирани супстанции и ги укинува казните за поединци кои ја одгледуваат, дистрибуираат или поседуваат.

Но, нацрт-законот ПОВЕЌЕ ќе треба да добие 60 гласа во поделениот Сенат пред да дојде на масата на претседателот Џо Бајден да го потпише, а тоа се смета за неверојатно со оглед на недостатокот на републиканска поддршка за мерката.

Законот „ќе стави крај на децениите неуспешни и неправедни политики за марихуана“, изјави демократот Ед Перлмутер пред Претставничкиот дом во четвртокот пред гласањето.

Тој додаде дека законот не принудува ниту една сојузна држава да ја легализира марихуаната.

Корисниците на марихуана и компаниите кои ја продаваат се соочуваат со комплицирана правна конфузија во Соединетите држави, каде што 37 држави ја легализираа во некоја форма – за рекреативни или медицински цели, додека 13 сè уште целосно ја забрануваат.

Бидејќи федералниот закон го класифицира канабисот како нелегална дрога без медицинска употреба, истражувачите се многу ограничени во начинот на проучување на дрогата и нејзините ефекти, што го отежнува креирањето политики.

Бизнисите со канабис во голема мера се блокирани во банкарскиот систем на САД поради федералната забрана.

Легализацијата на марихуаната ја поддржуваат повеќето Американци: анкетата спроведена од Истражувачкиот центар Пју во 2021 година покажа дека 91 процент од нив се согласуваат дека треба да се дозволи медицинска или рекреативна употреба на марихуана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО