8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Претставник на Португалија доби позитивен тест

НАЈЧИТАНО

Членка на португалската делегација на овогодинешната Евровизија е позитивна на коронавирусот, што беше потврдено при рутински тест во Торино. Другите членови на португалската делегација засега се добро и не покажуваат никакви симптоми.

Во согласност со здравствениот и безбедносен протокол, сите тие направија уште еден ПЦР тест, се вратија во хотелот и сега ќе бидат во изолација седум дена.

Според Протоколот за здравје и безбедност кој е на сила за Евровизија 2022 година, остатокот од делегацијата не е обврзан да влезе во изолација или карантин, но, според италијанскиот закон, мора да носи маски FFP2 во секое време и внатре и надвор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО