Претставник на ЕК: Доколку Додик му ја додели наградата на Путин, ЕУ ќе реагира

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претставник на ЕК: Доколку Додик му ја додели наградата на Путин, ЕУ ќе реагира
Европската унија и нејзините членки забележаа и ќе преземат соодветни чекори во врска со одбележувањето на Денот на Република Српска и најавата на претседателот на РС, Милорад Додик, наградата да му ја додели на рускиот претседател Владимир Путин, изјави претставникот на Европската комисија Петер Стано.

Стано рече дека ЕУ тоа го осудува. Тој посочи дека доколку Додик сепак одлучи да му ја додели највисоката чест на РС на Владимир Путин и ако продолжи со неприфатливи потези, ЕУ ќе го земе тоа предвид и ќе одлучи за нови потези против Додик.

„Европската унија ја осудува одлуката на властите на РС да му ја доделат наградата на Путин, бидејќи тој е директно одговорен за нелегалната агресија врз Украина, страдањата на украинските граѓани и уништувањето на инфраструктурата“, рече портпаролот на ЕК.

Тој додаде дека „усогласувањето со Путин во овие околности значи меѓународна изолација на Република Српска и нејзиното раководство“, посочувајќи дека доделувањето на Путин „е за жалење и погрешно“.

Портпаролот на високиот европски претставник Жозеп Борел изјави дека „Додик многу добро знае што очекуваат ЕУ и нејзините членки и што треба да направат тој, неговите власти и БиХ во целина за да напредуваат на европскиот пат“.

Лидерот на РС „добро знае дека ЕУ и нејзините членки ги отфрлаат сите пораки кои предизвикуваат поделби и чекори кои го поткопуваат единството и територијалниот интегритет на БиХ“, посочи Стано и на тој начин одговори на новинарското прашање за тоа како ЕУ гледа на пораката на Додик. дека „дојде време сите Срби да живеат во една земја“.

На прашањето како ЕУ гледа на прославата на Денот на Република Српска, за која Уставниот суд на Босна и Херцеговина оцени дека е против Уставот на Босна и Херцеговина, Стано одговори дека ЕУ очекува владеењето на правото во Босна и Херцеговина целосно да се почитува , вклучувајќи ги и уставните одредби.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img