2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Претставен прототип на модел на електричен погон Лада

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во фабриката „АвтоВАз“, каде што се произведуваат моделите на Лада, тие претставија прототип на модел на електричен погон, кој не е ни чисто руски.

Русите, откако Рено реши да ги прекине сите нивни активности таму, го добија мнозинскиот удел на Рено во АвтоВаз, така да се каже, за џабе. На крајот почнаа со производство, но очигледно имаат многу проблеми во магацинот со набавка на компоненти и делови поради западните санкции, кои се последица на нападот на Украина.

Нов модел? Но, конверзијата …
Но, во AvtoVAz, и покрај темата, оптимистички го претставија прототипот на нивниот прв електричен автомобил, кој се уште е на почетокот на својот живот, бидејќи следното лето ќе започнат со пробни возења на прототипи за возење. Можното производство не се очекува пред 2024 година. Lada e-Largus, како што се нарекува прототипот, е создадена врз основа на „покојниот“ модел Dacia Logan MCV, кој датира од летото 2004 година. слично на него. Руските инженери изградија електричен мотор и погонска електроника за него, на кој има место каде што беше термомоторот во оригиналот – односно напред. Батеријата се наоѓа на дното, во средниот тунел и под нозете на патникот. Нема информации за капацитетот на батеријата, но можно е брзо полнење со CCS (Combined Charging System) конекторот за еднонасочна струја. Се вели дека се достапни и двете верзии на каросеријата – хечбекот и затворената верзија за испорака.

домет од 400 км. Сон, но реалност?
Засега не знаеме многу, освен дека Largus (моделот со термомотор е во продажба веќе две години) лесно би можел да достигне 400 km. Со оглед на технологијата, која веројатно не е најмодерна, и преобразбата од стариот модел со термо мотор, сепак е малку премногу ветувачка. Но, рускиот инженер не брза, бидејќи сигурно нема побарувачка за е-автомобили во Русија, особено ако се земе предвид слабата состојба на инфраструктурата за полнење. Веројатно шпекулираат и дека војната конечно би завршила, а санкциите постепено би биле укинати. Затоа што тоа би им овозможило пристап до посовремена технологија и секако можност за извоз. Несомнено, таков модел лесно би можел да биде многу интересен за цената во ЕУ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...

16-годишниот син на покојната Тејлор Хокинс награден за изведба на тапани на годината

На стадионот Вембли во Лондон минатото лето, Фу Фајтерс свиреа 6-часовен концерт во спомен на нивниот многу ран тапанар Тејлор Хокинс, кој почина во...

Украински медиуми: Пропагаторот на Путин бил силуван од Чеченци

Руската новинарка на режимот Олга Зенкова била силувана од чеченски борци во Украина, меѓу кои наводно бил и внукот на лидерот Рамзан Кадиров. Во јавноста...
spot_img
spot_img
spot_img