9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Претседателот Пендаровски домаќин на латвискиот претседател Егилс Левиц

НАЈЧИТАНО

Претседателот Стево Пендаровски, утре (четврток, 21 април 2022 год.) ќе биде домаќин на претседателот на Република Латвија, Егилс Левиц, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Претседателот Левиц ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, по што следува тет-а-тет средба на претседателите и пленарен состанок на делегациите на Латвија и Северна Македонија.

Во рамки на посетата, во црквата „Св. Спас“ во Скопје двајцата претседатели ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев.

ПРОГРАМА: четврток, 21 април 2022 година

· 10:00 ч. (плато, Кабинет на претседателот): Церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести

· 10:10 ч. Тет-а-тет средба

· 10:25 ч. Пленарен состанок на делегациите

· 11:20 ч. Заедничка прес-конференција на двајцата претседатели

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО