16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Претседателот на Иран вели дека сирискиот народ треба сам да одлучи

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси на средбата во Техеран со рускиот и турскиот претседател. Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган повика на дипломатско решение за граѓанската војна во Сирија.

– Најважно е да се гарантира територијалниот интегритет и да се дозволи сирискиот народ да одлучува за својата политичка судбина – истакна Раиси.

Тој додаде дека друга заеднички цел е борбата против тероризмот.

Иран, Русија и Турција и во 2017 година во Астана разговараа за иднината на Сирија.

Русија и Иран го поддржуваат сирискиот претседател Башар ал Асад, додека Турција е сојузник со опозицијата. Анкара со недели најавува нова офанзива во северна Сирија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО