Претседателот на Виетнам поднесе оставка поради корупциски скандали

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Виетнам поднесе оставка поради корупциски скандали
Виетнамскиот претседател Нгујен Суан Пук поднесе оставка по серијата корупциски скандали во кои беа вмешани високи функционери.

Државната виетнамска новинска агенција објави дека Фук поднел оставка на состанокот на Централниот комитет на владејачката Комунистичка партија, а текстот на изјавата покажува дека тој бил принуден да се повлече.

Откако неколку децении извршуваше функции на ниво на провинција, Фук се пресели на државни функции во 2006 година. Тој стана член на Политбирото, највисокото тело на Комунистичката партија, во 2011 година, а беше премиер од 2016 до 2021 година, кога парламентот го избра за шеф на државата.

Во соопштението за оставка, Фук беше пофален за напорите што ги презеде како премиер во борбата против пандемијата на коронавирус, но беше наведено и дека тој е политички одговорен за сериозни скандали поврзани со неговите поранешни подредени, вклучително и двајца вицепремиери и тројца министри. .

Во Виетнам, земја со околу 100 милиони жители, функцијата на претседателот е главно церемонијална, а најмоќната функција е генералниот секретар на Комунистичката партија, каде Нгујен Фу Тронг го започна својот трет петгодишен мандат во 2021 година. Главната карактеристика на неговото владеење е долготрајната антикорупциска кампања.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img