More

  Престој во шума: Одлично за срцето и белите дробови, потребни ви се само 15 минути дневно

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Добро е познато дека престојот на свеж воздух и во природа позитивно влијае на организмот.

  Постојат различни истражувања кои велат дека престојот во шума е многу корисен, но и како може да биде добар за здравјето и како влијае на одредени состојби и болести. Сепак, треба да се направат повеќе истражувања, со поголем број субјекти и различни возрасни групи, за да се потврди ова. Без разлика на истражувањата, шумата крие многу интересни работи и прошетката во природа никогаш не е на место.

  Научен доказ за придобивките од престојот во шума
  Првите студии кои ги покажаа придобивките од престојот во шума беа спроведени во западните земји, а подоцна беа спроведени и во Јапонија, Кореја, Кина и Европа. Токму во Јапонија постои терминот „шинрин-јоку“ кој ги означува активностите на релаксација во шума, престој во шума, одење во шума и дишење свеж шумски воздух, а современиот концепт за ова се нарекува уште и шума. терапија.

  Што се однесува до конкретни докази, спроведени се шест студии на субјекти на возраст од 20 до 79 години, на вкупно 323 лица, од здрави студенти до постари лица со одредена хронична болест. Овие специфични студии беа спроведени во Кина, Кореја и Шведска и траеја од еден ден до 11 недели.

  Зошто престојот во шума е добро за телото?
  Како што покажуваат две од наведените шест студии, престојот во шума позитивно влијаел на крвниот притисок. Се покажало дека кај луѓето со висок крвен притисок, по шумата, тој значително се намалил, во контролната група во студијата која престојувала во градот. Едно истражување покажало подобрување во функционирањето на имунолошкиот систем. Освен тоа, истражувањата покажале дека оваа активност го намалува стресот и анксиозноста, но позитивно влијае и на работата на срцето и белите дробови.

  Значи, престојот во шума е добро за:

  – срце и бели дробови

  – го намалува стресот, анксиозноста и депресијата

  -го намалува крвниот притисок

  – го подобрува имунитетот

  Сепак, потребно е да се направат дополнителни истражувања со многу подолго времетраење и на поголем број примероци за да може со сигурност да се докажат сите овие придобивки.

  Кои се другите предности на шумата?
  Покрај научните показатели за здравствените придобивки од шумата, шумата може да поттикне и креативност, отворени очи, да разбуди љубопитност, но и восхит. Секогаш можете да видите нешто ново, можете да берете разни овошја како што се костени или печурки, можете да запознаете разни животни, а ова е и можност да научите нешто ново за растителниот свет и природата воопшто. Шумата може да биде идеално место за дружење, но и за стекнување нови пријатели и за извршување на различни активности.
  Колку време е потребно да се остане во шумата?
  Со цел да се почувствуваат придобивките од престојот во шума, студија од 2020 година објавена во „Меѓународен журнал за истражување на животната средина и јавно здравје“ покажа дека пешачењето во шума само 15 минути го подобрува расположението и го намалува стресот и анксиозноста, а исто така може да ги исчисти умот и намалување на депресијата и негативните мисли. Истражувањето опфатило 585 испитаници, од кои половина пешачеле во шума, а половина во град.

  Истражувањето траело од 2005 до 2013 година, а експериментот се одвивал во 52 шуми и 52 урбани области во Јапонија. Иако има видливи предности, ова истражување има и некои недостатоци. Така, на резултатите можеби влијаело откривањето на нови пејзажи, но и возраста на субјектите, при што повеќето од нив се просечни 21,7 ± 1,6 години.

  Заклучок
  Има повеќе истражувања кои велат дека да се биде во шума е исклучително добро, но треба да се направат повеќе истражувања со поголем број луѓе за да се докаже ова. Она што е сигурно е дека престојот во шума никому нема да му наштети и ако се чувствувате добро во шумата, треба да уживате редовно да сте во неа.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img