7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Пресврт во односите на олигарсите со Кремљ

НАЈЧИТАНО

Двајца од најважните руски олигарси во последните денови се огласија против војната која се води во Украина.

Олег Дерипаска, руски милијардер кој парите ги заработил со тргување со метали и долгогодишен сојузник на Путин на својот Телеграм профил изрази надеж за крај на војната и брзи преговори. Како што напиша тој „Мирот е најважен! Преговорите мора да почнат што е можно побрзо!“. Поради неговата блискост со Путин тој е на црната листа на САД.

И банкарот и милијардер, Михаил Фридман, во обраќање до своите вработени во петокот војната ја нарече “трагедија“ и изрази надеж за побрзо завршување на истата, како што јавуваат руските медиуми.

Ова се ретки јавни изјави на руските олигарси кои најчесто се одлучуваат да не ги коментираат тековните случувања поради нивната зависност од Кремљ.

Дерипаска и Фридман се највисоките претставници на елитата кои повикаа на крај на војната. Како и други вакви повици во Русија иако тие изразуваат надеж за крај на крвопролевањата одбегнуваат директно да го критикуваат Путин.

Според Форбс богатството на Дерипаска е проценето на 4 милијарди долар, а Фридман “тежи“две милијарди долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО