2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Препродале лажна златна прачка и заработиле илјадници евра, но и кривична пријава

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Препродале лажна златна прачка и заработиле илјадници евра, но и кривична пријава
Загрепската полиција кривично пријави двајца државјани на Украина и еден државјанин од Ерменија кои препродале лажна златна шипка и оштетиле компанија за купување злато за речиси 5.430 евра поради измама и фалсификување на знаци за означување на стока, мерки и тегови.

Во вторникот полицијата соопшти дека две Украинки на возраст од 43 и 24 години и 29-годишна ерменска државјанка на неутврден начин набавиле фалсификувана жолта шипка со тежина од 99 грама.

Беше спакуван во пластична обвивка со ист натпис како на рачката, која според сите видливи карактеристики беше автентична со оригиналната рачка на еден од производителите.

На почетокот на јануари, триото дошло во филијала за купување злато во центарот на Загреб, каде 43-годишна украинска државјанка ја убедила вработената дека се работи за оригинална златна прачка од 100 грама, по што таа платила им 5.427,15 евра.

Подоцнежните анализи на автентичноста на купената шипка, со помош на стручни апарати за утврдување на хемискиот состав на материјалот, утврдиле дека се работи за суровина за фалсификување златни прачки.

Од полицијата посочуваат дека продолжуваат со кривичната истрага и дека осомничените се предадени на надзорникот на притворот, а до надлежниот државен правобранител е поднесен посебен извештај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img