17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Премиерот организираше прием по повод отпочнувањето на преговорите

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Владата  Димитар Ковачевски вечерва организираше прием по повод отпочнување на преговорите на Република Македонија со Европската Унија. На средбата на која беше присутен државно-владиниот врв, пратениците, амбасадорите на земјите членки на ЕУ, политички чинители, претставници на граѓанското општество, на медиумите и стопанственици премиерот Ковачевски се обрати пред присутните.

„Се затвори едно поглавје и отвораме ново. Затоа, сега е времето кога треба да застанеме заедно, обединети, полни оптимизам и верба за подобро утре, за да можеме да ги здружиме силите и заеднички да се посветиме на развивање силна, успешна и просперитетна европска држава“, на Фејсбук напиша Ковачевски.


„Сега е време за храброст, посветеност и јасен поглед кон иднината за, како што вели, да можеме брзо и одлучно да го оствариме и сонот на нашата генерација, но и сонот на Илинденците и борците од НОБ“, потенцира тој.

„Да се обединиме и да застанеме заедно, бидејќи само заедно сме посилни“, завршува Ковачевски на Фејсбук.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО