Премиерката на Нов Зеланд ќе си даде оставка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Џасинда Ардерн(42), жената која во 2017 година беше најмлада шефица на влада во светот вели дека по шест години веќе нема доволно „гориво во резервоарот“ за да го води Нов Зеланд. Таа ја најави својата оставка до 7 февруари годинава, а нејзината Лабуристичка партија допрва треба да решава за нејзина смена во недела, јави Би-Би-Си.

– Знам дека ќе има многу дискусии по оваа одлука за тоа која била таканаречената „вистинска“ причина… Единствениот интересен агол што ќе го најдете е дека по шест години големи предизвици, јас сум човек – продолжи таа.

– Политичарите се луѓе. Ние даваме сè што можеме, онолку долго колку што можеме, а потоа ни доаѓа времето. А за мене, време е дојдено – додава таа-

Ако членството на Лабуристите не одреди нов премиер со двотретинско мнозинство во недела, тогаш за лидер на партијата ќе се одлучува на внатрепартиските избори во октомври годинава.

Нов Зеланд веројатно ќе западне во рецесија во следниот квартал од оваа година, а општите избори во земјата ќе бидат голем тест за партијата на Ардерн.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img