Премиерката на Нов Зеланд најави пензионирање, нема да се кандидира за нов мандат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн во четвртокот изјави дека нема повторно да се кандидира на парламентарните избори и дека планира да се повлече најдоцна во февруари.

Парламентарните избори ќе се одржат на 14 октомври, додаде премиерот во изјавата што ја пренесе телевизијата.

„Минатото лето се надевав дека ќе успеам да се подготвам не само за уште една година, туку за уште еден мандат, бидејќи оваа година тоа е неопходно. Не успеав во тоа“, изјави Ардерн.

Нејзиниот мандат завршува најдоцна на 7 февруари.

Ардерн истакна дека верува дека Лабуристичката партија на Нов Зеланд ќе победи на изборите и додаде дека изборите за нов лидер на Лабуристите ќе се одржат во недела.

Нејзиниот заменик и министер за финансии Грант Робертсон изјави дека нема да се кандидира за претседател на Лабуристичката партија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img