Преку протест во Берлин беше побарано од Шолц да ги пушти тенковите во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Неколку илјади луѓе, се собраа синоќа пред Бундестагот во Берлин во знак на протест поради одложувањето на германската влада на Украина да ѝ испрати тенкови „леопард“.

– Ослободете ги леопардите – гласеше една од пораките на транспарентите на демонстрантите меѓу кои имаше и Украинци, упатена до германскиот канцелар Олаф Шолц.

Берлин во последно време се соочува со притисок од сојузниците да ѝ испрати тенкови на Украина, која се брани од руската инвазија.

Заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Андриј Мелник, вчера изрази фрустрација поради неодлучноста на Германија дали да ги испрати своите тенкови Леопард 2 во Украина.

Говорејќи за Си-Ен-Ен , Мелник го нарече недостатокот на дејствување на Германија „разочарување“, откако најпрво го пофали Обединетото Кралство и ветувањето за тенкови „Челинџер 2“, додавајќи дека се надева оти овој потег може да ги поттикне другите земји да го следат примерот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img