16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Прекината е дебатата меѓу кандидатите за британски премиер, водителката се онесвести

НАЈЧИТАНО

Телевизиската дебата меѓу двајцата кандидати за наследник на Борис Џонсон на британскиот премиер беше ненадејно прекината во вторникот, откако водителот се онесвести.

Секретарот за надворешни работи Лиз Трас, фаворит да стане нов лидер на Конзервативната партија, и поранешниот канцелар на финансии Риши Сунак ги поставуваа своите програми кога се слушна силен удар во студиото.

Дебатата која во живо ја пренесуваа Talk TV и весникот The Sun, нагло беше прекината и камерите се фокусираа на видно загрижениот Трус. „О Боже“, рече таа.

Телевизијата Talk објави дека водителката Кејт МекКен се онесвестила.

„Иако се е во ред со неа, докторот не советуваше да не ја продолжуваме дебатата. Им се извинуваме на гледачите и слушателите“, напиша на Твитер „Талк ТВ“.

Пред ненадејната пауза, Трус и Сунак најмногу се судрија околу даноците и буџетот и што би направиле за да ги намалат трошоците за живот.

Победникот на изборите, на кои ќе учествуваат нешто помалку од 200.000 членови на Конзервативната партија, ќе биде познат на 5 октомври.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО