-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Преживеал два дена под бетонот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Спасувачите сè уште ги пребаруваат урнатините во Часив Јар, Доњецк, источна Украина, каде некогаш се наоѓала зграда со пет ката. Зградата беше урната од руски напад во саботата вечерта, а бројот на загинати се искачи на 33 лица.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како спасувачите извлекуваат маж од урнатините. Човекот преживеа два дена под куп урнатини и бетон, јавува Нова.
Спасувачите веднаш го покриле и го ставиле на носилка за да го однесат до најблиската болница и да му пружат помош. Остатокот од видеото ја прикажува областа каде се случи рускиот напад. Сè е уништено, а додека спасувачите ја пребаруваат областа по преживеаните, луѓето со тага во очите ја гледаат сцената.

Пожарникарите се движат камен по камен, а во потрагата на теренот е вклучена и тешка механизација.

Становите во близина на урнатата зграда се оштетени и повеќе не се погодни за живеење. И покрај опасноста од враќањето на местата, луѓето сè уште влегуваат во нивните куќи во обид да извлечат барем дел од своите работи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img