22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Пред 77 години, атомската бомба беше фрлена врз Хирошима

НАЈЧИТАНО

Ѕвона ѕвонеа во Хирошима во саботата кога градот ја одбележа 77-годишнината од првото атомско бомбардирање во историјата, а официјални лица, вклучително и генералниот секретар на Обединетите нации, предупредија на нова трка во вооружување по руската инвазија на Украина.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари, а не долго потоа рускиот претседател Владимир Путин отворено ја покрена можноста за нуклеарен напад. Конфликтот, исто така, предизвика загриженост за безбедноста на нуклеарните постројки на Украина.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш им се придружи на илјадниците собрани во Паркот на мирот во центарот на Хирошима за да ја одбележат годишнината од бомбардирањето во кое загинаа 140.000 луѓе пред крајот на 1945 година.

Ова е само втор пат генералниот секретар на ОН да учествува на годишната церемонија во Хирошима. „Нуклеарното оружје е глупост. Тоа не гарантира безбедност – само смрт и уништување“, рече Гутереш. „Три четвртини од еден век подоцна, треба да се запрашаме што научивме од облакот од печурки што се надвисна над овој град во 1945 година.

Гутереш избегна директно да ја спомене Русија, која нејзината инвазија на Украина ја нарекува „специјална воена операција“.

Градоначалникот на Хирошима, Казуми Мацуи, чиј град оваа година не го покани рускиот амбасадор на церемонијата, беше поостар и покритичен кон воените дејствија на Москва во Украина. „Во инвазијата на Украина, рускиот лидер, избран да ги штити животите и имотот на својот народ, ги користи како инструменти за војна, крадејќи ги животите и егзистенцијата на цивилите во друга земја“, рече Мацуи.

„Во светот идејата дека мирот зависи од нуклеарното одвраќање добива на интензитет“, додаде Мацуи.

„Овие грешки ја издадоа желбата на човештвото, родена од нашите воени искуства, да постигне мирен свет без нуклеарно оружје. Да се ​​прифати статус кво и да се напушти идеалот за мир кој се одржува без воена сила е закана за самиот опстанок на човечката раса. ”

Во 8:15 часот на 6 август 1945 година, американскиот воен авион Б-29 Енола Геј фрли бомба со прекар „Мало момче“ и го уништи градот со околу 350.000 луѓе.

Во саботата беше ѕвонено Ѕвоното на мирот, а толпа луѓе се собраа, меѓу кои и јапонскиот премиер Фуми Кишида, кој потекнува од Хирошима, со минута молчење точно кога експлодираше бомбата.

„На почетокот на оваа година, петте земји со нуклеарно оружје издадоа заедничка изјава: „Нуклеарната војна не може да се победи и никогаш не смее да се води“, додаде Мацуи.

„Зошто не се обидуваат да ги исполнат своите ветувања? Зошто некои дури навестуваат употреба на нуклеарно оружје?“

Во четвртокот, рускиот амбасадор во Јапонија, Михаил Галузин, положи цвеќе на спомен-каменот во паркот и им рече на новинарите дека неговата нација никогаш нема да користи нуклеарно оружје.

Кишида, кој ја избра Хирошима како место за самитот на Г7 следната година, го повика светот да се откаже од нуклеарното оружје.

Претходно оваа недела, тој стана првиот јапонски лидер кој присуствуваше на Конференцијата за преглед на страните на Договорот за неширење на нуклеарното оружје (НПТ).

„Ќе продолжиме кон идеалот за нуклеарно разоружување дури и во услови на сегашната тешка безбедносна средина“, рече тој.

По катастрофата во Хирошима следеше атомското бомбардирање на Нагасаки од страна на американската војска на 9 август, во кое загинаа повеќе од 75.000 луѓе. Јапонија се предаде шест дена подоцна, завршувајќи ја Втората светска војна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО