4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Пред нас се најобилните снежни врнежи оваа зима

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Словенија следната недела ќе ја зафатат најобилните снежни врнежи оваа зима. Интензивни врнежи од снег се предвидуваат главно за понеделник, вторник и среда. Се очекува да падне снег од 10 до 20 сантиметри, а на повисоките места од 30 сантиметри.

Во понеделник навечер, кон утрото, низ северна Италија над нашиот регион ќе помине циклон кој ќе донесе пообилни врнежи. Поради доток на постуден воздух врнежите од дожд ќе почнат да преминуваат во снег, кој веќе во првиот дел од ноќта ќе ја зафати Словенија. Во внатрешноста на земјава најобилни врнежи од снег оваа зима се очекуваат во вториот дел од ноќта во понеделник и понеделник наутро, предвидуваат метеоролозите.

И покрај интензивните снежни врнежи, сантиметрите полека ќе се таложат, бидејќи температурите нема да се спуштат под нулата, вели метеорологот Андреј Велкаврх. Сепак, за помалку од 12 часа се очекува да наврнат 15 до 30 сантиметри релативно јужен снег на места со надморска височина над 500 метри, во низините на централна Словенија од 10 до 20 сантиметри и во низините на истокот од 5 до 10 сантиметри. Словенија. Со исклучок на нискиот дел на Приморска, условите за возење во Словенија во понеделник наутро ќе бидат изразито зимски.

Повеќе од половина метар свежо паднат снег во наредната недела ќе се акумулира на повеќе места, што ќе го зголеми ризикот од лавини, но тоа ќе биде добро за залихите на снег, но и за зимските празници кои се наближуваат.

Обилниот снег до средината на неделата
Циклонската активност во Медитеранот се очекува да продолжи во голем дел од следната недела, кога нови врнежи ќе стигнат до Словенија. Помалку интензивни врнежи се очекуваат само во четврток. Во северниот дел на Словенија ќе врне претежно снег, а во јужната половина од земјата снег и дожд наизменично ќе врне.

Но, температурата повторно ќе флуктуира, посочуваат од Велкаврх. Во почетокот воздушната маса повторно ќе биде потопла, а потоа повторно ќе се олади. Температурата, особено се додека времето е пооблачно, нема да оди под нулата, „затоа снегот ќе остане влажен и ќе се топи полека, а не брзо, бидејќи ќе биде само неколку степени над нулата“, изјави Велкаврх за N1. Затоа, акумулацијата на паднатиот снег зависи и од брзината на топење.

Сепак, посвежо време претстои кон крајот на следната недела бидејќи се чини дека ќе се разведри. Снегот, колку што ќе остане дотогаш, ќе се задржи уште некое време, што ќе влијае и на ноќното заладување, заклучува Велкаврх.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Како европскиот туристички скапоцен камен стана престолнина на кокаинот (ВИДЕО)

Некогаш попознат по стариот град со калдрма и квартот со дијаманти, Антверпен сега ја носи озлогласената титула европски главен град на кокаинот. Поранешниот дилер Пол...

Од поранешната федерација лани примила повеќе од 100.000 работници

Хрватска во 2022 година ја надминала бројката од 100.000 работни дозволи за странски работници. Повеќето од нив се работници од соседните земји Босна и...

Кои функционери ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во...
spot_img
spot_img
spot_img