Предупредување поради обилните врнежи во поголемиот дел од БиХ до 19 јануари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Федералниот хидрометеоролошки завод (ФХМЗ) издаде предупредување поради силните налети на ветер и обилните врнежи кои се предвидуваат за поголемиот дел од Босна и Херцеговина, јавува Анадолија.

Поради обилните врнежи кои се предвидуваат за следните неколку дена, издадено е портокалово предупредување за подрачјето на Херцеговина, западниот, југозападниот и локалните делови на Босна, кое ќе важи од денеска до петок, јануари. 19.

Напоменуваат дека прогнозата акумулирана количина на врнежи на запад и југозапад од Босна е од 80 до 120 литри на метар квадратен, на југ и запад од Херцеговина се очекуваат 100 до 150 литри дожд, на север и исток од Херцеговина 150 до 250 литри, а во делови од централна Босна од 70 до 120 литри на метар квадратен.

Согласно мерките и препораките на Светската метеоролошка организација, се повикуваат граѓаните да се заштитат себеси и својот имот. Се наведува дека е можно поплавување на имот и сообраќајни мрежи, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија, вода и комуникации.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img