2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Предупредување од технолошкиот гигант: Русија би можела да ги прошири сајбер-нападите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руската влада ги координира сајбер-нападите на критичната инфраструктура на Украина со ракетни и други напади додека руските трупи се повлекуваат од претходно окупираните територии во Украина, се вели во извештајот објавен во саботата.Компанијата, исто така, предупреди дека Кремљ, исто така, би можел да ги прошири сајбер-нападите врз соседите на Украина во обид да ги наруши воените и хуманитарните синџири на снабдување и да ја ослабне европската јавна поддршка за Киев.

Извештајот на Мајкрософт доаѓа по речиси 10 месеци брутална војна во Украина. Во овој период, Русија ги хакираше украинските сателитски системи, енергетските компании и друга критична инфраструктура, предизвикувајќи меѓународна загриженост дека Москва би можела да ги прошири своите сајбер-напади.

Во ноември Мајкрософт ја обвини Русија за нападите врз компаниите во Украина и Полска вклучени во обезбедувањето воена и хуманитарна помош за Украина. Сега, технолошкиот гигант вели дека „Русија би можела да ги прошири сајбер-нападите надвор од границите на Украина“, насочени кон „земјите и компаниите кои и обезбедуваат на Украина витални синџири за снабдување и оружје оваа зима“.

Нападите во октомври имаа одреден успех. Мајкрософт проценува дека руските хакери „речиси сигурно собрале разузнавачки информации за патиштата за снабдување и логистичките операции кои би можеле да ги олеснат идните напади“.

Во извештајот на Мајкрософт се наведува дека Русија би можела да се обиде да ги искористи тензиите во Европа поради инфлацијата, високите цени на енергијата и незадоволството против мигрантите бидејќи се повеќе луѓе бегаат од Украина, пренесува Политико.

НАТО, исто така, внимателно го следи развојот на настаните во Украина, а алијансата исто така виде докази дека Русија ги координира физичките напади со сајбер-напади.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Приватниците си ги бараат парите, ако нема средби излегуваат на улица

Приватните превозници кои утрово протестираа пред зградата на ЈСП Скопје, доколку во следниот период не остварат средба и не се договорат за начинот на...

Нашла туѓа лична карта и си побарала брз кредит?

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на...
spot_img
spot_img
spot_img