Прв штрајк на работниците на Амазон во Велика Британија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вработените во Амазон во Велика Британија штрајкуваат за прв пат во историјата, барајќи пристојни плати. Во гигантот за онлајн шопинг, пак, тврдат дека веќе им се гарантира конкурентна плата и други поволности.

По повеќемесечниот спор за платите, работниците во еден од центрите за исполнување на Амазон на Островот штрајкуваат. Ова е прв штрајк на вработените во Амазон во Велика Британија.

Работниците во центарот за исполнување во Ковентри, кои се членови на синдикатот GMB, излегоа на штрајк во знак на протест против зголемувањето на платите за кое рекоа дека вреди 0,60 долари (0,55 евра) на час.

Според претставникот на синдикатот GMB, Стјуарт Ричардс, работниците на Амазон ќе пишуваат историја со штрајкот. „Тие се побунија и станаа првите работници на Амазон во ОК што штрајкуваа. За да се изборат за пристоен животен стандард, ќе се натпреваруваат со една од најголемите компании во светот. Со право треба да се гордееме со себе“, нагласи Ричардс.

По половина година игнорирање на барањата
Според него, штрајкот дошол по половина година игнорирање на сите барања на работниците, а синдикатот ГМБ сега го повикува раководството на британската филијала на Амазон да им обезбеди на вработените соодветно зголемување на платите.

Одговарајќи на инцидентот во центарот за исполнување во Ковентри, портпаролот на Амазон рече дека штрајкот „вклучил само мал дел од работната сила“.

„Ние ја цениме одличната работа што ја вршат нашите тимови во текот на годината и се горди што можеме да понудиме конкурентна плата која, во зависност од локацијата на работата, започнува од 10,50 фунти (11,9 евра) до 11,45 фунти (околу 13 евра) по час“, објасни тој, додавајќи дека ова претставува зголемување од 29% на минималната саатница од 2018 година.

Сепак, тој ги истакна многуте други поволности што им се достапни на нивните вработени, вклучително и приватно здравствено и животно осигурување, субвенционирани оброци и специјални попусти за вработените при купување производи на Амазон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img