Првите случаи на корона на СП за ракометари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пред почетокот на второто коло на Светското првенство во ракомет во Полска и Шведска, сите учесници мораа да бидат тестирани поради важечкиот исклучително строг протокол за ковид.

ИХФ соопшти дека двајца играчи се заразени со корона и се испратени во изолација. Овие двајца се единствените позитивни од 1086 тестирани лица. ИХФ не ги објави нивните имиња, но се работи за еден Белгиец и еден Египќанец.

„Тешко е да се избегне инфекција. Во хотелот луѓето се движат без маски, играчите ги донесоа своите семејства. Може да бидат погодени сите репрезентации“, изјави белгискиот селектор Сила.

Во вторникот тоа беше втор од вкупно три тестови што мора да ги направат сите репрезентации на Мундијалот. Играчите беа тестирани пред турнирот и повторно ќе бидат тестирани по второто коло. Ако играчот е позитивен, тој мора да биде изолиран пет дена. Изолацијата се ослободува по петтиот ден со негативен тест.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img