26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Првиот регион преземен од армијата на Путин најави референдум за влез во Русија

НАЈЧИТАНО

Референдумот за влез на регионот во Руската Федерација ќе се одржи во областа Керсон, изјави за новинарите Кирил Стремусов, заменик-шеф на воено-цивилната администрација на регионот.

„Останавме без законодавна власт, па направивме јавен совет, кој ги претставува претставниците на народот и тие веќе ќе носат некои меѓуодлуки. Мислам дека тоа најверојатно ќе биде референдум, кој ќе се одржи на територијата на регионот Керсон за самоопределување на регионот Керсон. Следната фаза ќе бидат изборите што ќе ги одржиме директно на територијата на ослободената област Керсон. И таму ќе продолжиме да работиме законодавно“, рече Стремусов.

Тој истакна дека изборот ќе го направат жителите на регионот. Запрашан кога може да се одржи ваков референдум, Стремусов посочи дека има уште многу работа, пишува РИА Новости, а пренесува Нова.рс.

Следете го N1 преку апликацијата Android iPhone / iPad и социјална мрежа Твитер Фејсбук | Инстаграм.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО