2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Првиот министер за надворешни работи дојде во војна во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поранешниот грузиски министер за одбрана Иракли Окруашвили се приклучи на Меѓународната легија на украинската армија.

„Иракли Окруашвили во Украина заедно со грузиските доброволци ни помага во борбата против руските окупатори“, се вели во пораката од Министерството за одбрана на Украина, во која се истакнува дека Окруашвили во оваа земја дошол заедно со други грузиски доброволци.

Иракли Окруашвили беше на чело на грузиското Министерство за одбрана од 2004 до 2006 година. Пред тоа беше министер за внатрешни работи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...
spot_img
spot_img
spot_img