16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Првиот ден од војната е успешен

НАЈЧИТАНО

Руското Министерство за одбрана потврди дека руските копнени сили влегле во Украина од Крим, што е прва потврда од Москва за напредувањето на нејзините копнени сили.

Претходно Русија само објави дека извршила воздушни и ракетни напади врз украинските воздушни бази, батерии за противвоздушна одбрана и други воени објекти и дека во нападот биле уништени 83 украински воени објекти.

Портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков за првпат од почетокот на акцијата потврди дека руските копнени трупи влегле во Украина, нагласувајќи дека напредуваат кон градот Херсон, северозападно од Крим. Херсон се наоѓа на акумулацијата што обезбедува најголем дел од водата за Крим додека Украина не го прекина снабдувањето со изградба на брана во 2017 година како одговор на руската анексија на украинскиот полуостров.

Првиот ден од војната е успешен
Русија соопшти дека нејзината војска ги постигнала целите поставени за првиот ден од инвазијата врз Украина, откако го започна нападот и покрај предупредувањата за опсежни западни санкции.

– Сите задачи што им беа доделени на вооружените сили на Руската Федерација за овој ден беа успешно завршени – рече портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков.
„Од почетокот на специјалната операција, руските вооружени сили онеспособија 83 украински копнени воени инфраструктурни објекти, уништија четири авиони и едно беспилотно летало, соопшти генерал-мајор Игор Конашенков“, пренесува ТАСС.

– Вкупно, како резултат на ударите на руските вооружени сили, онеспособени се 83 копнени објекти на воената инфраструктура на Украина. Од почетокот на специјалната воена операција, беа соборени два Су-27, два Су-24, еден хеликоптер и четири јуришни беспилотни летала Bayraktar TB-2 на Вооружените сили на Украина – рече тој.

Русите го заземаа воениот аеродром во близина на Киев
Русите го заземаа воениот аеродром Гостомел, кој се наоѓа на околу 40 километри од Киев, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски, ветувајќи им дека ќе им биде вратен Украинците.

Зеленски рече дека руските сили го зазеле аеродромот, но падобранското слетување на тој аеродром било блокирано, бидејќи украинската армија добила наредба да ги „уништува“ руските сили.

Украински воен функционер, кој претходно денеска изјави дека на аеродромот во тек се борби, изјави дека ситуацијата е „затегната“ и на југот на земјата, каде се водат битки за градовите Геническ, Скадовск и Чаплинка во Херсонската област во близина на црноморскиот полуостров Крим. Тој полуостров беше анектиран од Русија во 2014 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО