21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Првиот брод отплови за Либан

НАЈЧИТАНО

Првиот брод натоварен со жито ќе го напушти пристаништето во Одеса денеска во 8.30 часот по локално време, јави турската приватна телевизија НТВ.

Турското Министерство за одбрана информира дека тоа било договорено по интензивната работа на Заедничкиот координативен центар во Истанбул и разговорите на турскиот министер за одбрана Хулуси Акар со министрите и релевантните земји.

Во соопштението се вели дека бродот „Разони“ под знамето на Сиера Леоне бил натоварен  и плови за Либан според договорот потпишан во Истанбул на 22 јули меѓу Турција, Руската Федерација, Украина и Обединетите нации, со кој се обезбедува безбеден извоз на жито и прехранбени производи. од украинските пристаништа.

Договорот предвидува отворање на три украински пристаништа – Одеса, Черноморск и Јужни – за житото, кое не може да се извезува поради тековната шестмесечна војна меѓу Русија и Украина. Одделно, во Истанбул е формиран Заеднички координативен центар, кој ќе го прегледа товарот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО