25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Прва пресуда за криминал: Руски војник осуден на доживотен затвор во Украина

НАЈЧИТАНО

Руски војник беше прогласен за виновен на првото судење за воени злосторства одржано во Украина од почетокот на војната.

Вадим Шишимарин (21) беше осуден на доживотен затвор за убиство на невооружен цивил неколку дена по почетокот на руската инвазија.

Шишимарин стоел со наведната глава додека судиите ги изнесувале наводите во обвинението, јавува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО