2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Првата заменичка министерка за надворешни работи на Украина, Емине Џепар вчера објави снимки од градот Бахмут, кој руските сили со недели се обидуваат да го освојат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Првата заменичка министерка за надворешни работи на Украина, Емине Џепар вчера објави снимки од градот Бахмут, кој руските сили со недели се обидуваат да го освојат.

– Оваа остана од Бахмут. Руските варвари ја користат истата тактика што ја користеа во Мариопоч, ако не можат да го заземат градот, со артилерија го претвораат во прав – наведе Џепар.

Претходно, британското Министерство за одбрана соопшти дека Русија најверојатно планира да го опколи градот, што е лоциран во Доњецк, со тактичко напредување кон север и кон југ.

Според британското МО, заземањето на Бахмут би имало ограничена оперативна вредност, но потенцијално може да и овозможи на Русија да ги загрози Краматорск и Словјанск.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Нашла туѓа лична карта и си побарала брз кредит?

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на...

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно, и покрај притисокот од соседна...
spot_img
spot_img
spot_img